Megosztás
2014.3.10.

Bár a kormánynak nincs rá országgyűlési felhatalmazása, a kiszivárgott hírek alapján előrehaladott tárgyalásokat folytat Oroszországgal a  paksi atomerőmű tervezett bővítéséről. Az Együtt-PM szerint még mindig nem késő visszairányítani a 3000 milliárd forint sorsát és az ország pénzügyi állóképességét befolyásoló ügyet a törvényes mederbe: az atomtörvényt módosító javaslatot és országgyűlési határozat-tervezetet nyújtottunk be a legszorosabb társadalmi és parlamenti ellenőrzés érdekében, hogy a bővítési projekt ne az Orbán-kabinet és a Fidesz-közeli üzleti körök magánbiznisze legyen.

Fölösleges, pénzügyileg finanszírozhatatlan, gazdaságilag és külpolitikai szempontból pedig káros - a független (vagyis nem az atomenergia-iparnak elkötelezett) szakértőknek ez az egybehangzó véleménye a paksi atomerőmű tervezett bővítéséről. Az évszázad legnagyobb pénzügyi bukása körvonalazódik, ami csak az államadósságot és az Oroszországtól való függésünket fogja növelni. 

A nagyobb baj megelőzése, a társadalmi és a parlamenti kontroll megteremtése végett az Együtt-PM módosítaná az atomtörvényt, rögzítve, hogy Magyarországon atomerőmű csak állami tulajdonban működhet, (amivel a tulajdonjog átjátszását kívánjuk megakadályozni), és egyértelműen kimondva, hogy  új nukleáris reaktor létesítését célzó tender kiírásához, szerződés megkötéséhez, pénzügyi kötelezettség vállalásához egyértelmű, a várható költségeket is rögzítő előzetes országgyűlési felhatalmazásra van szükség.

A törvénymódosítással párhuzamosan beterjesztett határozati javaslatunk pedig arra szólítja föl a kormányt, hogy a tervezett bővítés részleteit, fő számait (mindenekelőtt a közvetlen és közvetett költségeket, az új blokkokból származó áram költség-alapon kalkulált árát, a bővítés szükségességét alátámasztó információkat, a képződő nukleáris hulladék kezelésével kapcsolatos elképzeléseket, illetve a külföldi beruházókkal folytatott tárgyalások tartalmát) tárja az Országgyűlés elé. Továbbá ismertesse meg a közvéleményt a bővítéssel kapcsolatos érvekkel és ellenérvekkel, a várható gazdasági és politikai kockázatokkal is.

A beruházást megvalósító konkrét lépéseket pedig csak akkor tegyen, ha erre a parlament a fenti ismeretek birtokában egyértelmű felhatalmazást ad. 

Az Együtt-PM szerint egy 3000 milliárd forintos döntést nem lehet titkos kormányülésen vagy a közvélemény elől elhallgatott magyar-orosz tárgyalásokon meghozni. Ha a kormánynak és a parlamenti többségnek nincs takargatnivalója a paksi bővítéssel kapcsolatban, akkor támogatniuk kell javaslatainkat.

 

Budapest, 2013. december 20.

 

                                                                                  Jávor Benedek országgyűlési képviselő