Kampánycélú állatsimogatás helyett működő állatvédelmet!
2014.3.10. |A „mindenható” Orbán-kormánynak az állatvédelemben négy év csupán a törvényi szabályozás foldozgatására és egy új adó bevezetésére volt elég, a legsúlyosabb gondok megoldásához hozzá sem kezdett. Az Együtt-PM komplex állatvédelmi programcsomaggal készül a kormányváltásra, a hivatal- és adószaporítás helyett a valódi problémákra és azok megoldására koncentrálva.
Van új állatvédelmi törvényünk, kötelező chipezésünk és választható ebadónk, de továbbra sem tudjuk, mennyi kóbor eb van az országban, csak azt, hogy a számuk egyre nő. Míg a civil szervezetek erejükön felül, rengeteg önkéntes munkájával küzdenek társállatainkért, addig az állam nem ad megoldást az utcára tett állatok problémájára. Nem egyértelmű, hova kell fordulni állatkínzás észlelése esetén, kinek a feladata ellenőrizni az állatvédelmi szabályok betartását. Továbbra is zavartalanul működnek az országban azok az állatszaporító telepek, amelyek az Európát elárasztó eb-szürkeexport és a túlszaporítás kiindulópontjai – vagyis a megoldáshoz nem kerültünk közelebb. Az Együtt-PM javaslatai ökopárti szakmai háttérre támaszkodva új közterhek és hivatalok nélkül kezelik az állatvédelem legfontosabb kihívásait.
Javasoljuk, hogy a gyepmesteri feladatokat fokozatosan az erre megfelelően felkészített állatvédő egyesületek vegyék át, illetve vegyenek részt a meglévő telepek ellenőrzésében, természetesen az ehhez tartozó állami finanszírozás biztosításával.
Jelenleg a civil menhelyek a gyepmesteri munka pótlását is elvégzik, miközben az önkormányzatok költségtérítése náluk nem jelentkezik – ezen az ésszerűtlen helyzeten változtatni kell. Az állatvédő civil szervezeteknek a szükséges képzést követően hatósági jogköröket is át kell adni: az állatkínzás-gyanús esetek, állatviadalok rájuk bízott bejelentése, dokumentációja lehetővé tenné, hogy a rendőrség csak a súlyos esetekkel foglalkozzon. Ezt a munkát egy lakossági bejelentő vonal felállítása is segítené.
Létre kell hozni egy szervezett, államilag támogatott országos fajtamenhely hálózatot a jelenleg széttagoltan, önkéntes alapon működő fajtamenhelyek, illetve a fajtaklubok bevonásával. Fokozottan kell ellenőrizni az illegális exportot is „kitermelő” állatszaporítókat. Jelentős állami támogatást kell adni a társállatok ivartalanításához, és el kell végezni a kóbor ebek országos felmérését is.
A gazdátlan, elhagyott állatok helyzetének kezelése mellett a megelőzés, a szemléletformálás kiemelkedő fontosságú: az állatvédelemnek, a társállatokkal való etikus bánásmódnak meg kell jelennie a közoktatási tananyagban is.
A felelőtlen szaporítás, a kóbor állatok és az állatkínzás problémájára plakátokon állatokat simogató politikusok helyett életszerű megoldási javaslatokra, a civil kezdeményezések támogatására és szemléletváltozásra van szükség – az Együtt-PM programja ezeket a célokat szolgálja.
Budapest, 2014. március 9.
Szabó Rebeka országgyűlési képviselő,
az MSZP-Együtt-PM-DK-MLP Pest 7-es választókörzetének képviselőjelöltje