Megosztás
2014.3.10.

Az Orbán-kormány gazdaságpolitikája csődhullámot idézett elő a hazai vállalkozások körében, ezért kevesebb a valódi, piaci munkahelyek száma, mint a kormányváltás előtt.

Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint több mint 33 ezer céget töröltek 2013-ban Magyarországon, ami 16 százalékkal meghaladja a 2010-es negatív rekordot.

A hazai vállalkozások a kormány dilettáns gazdaságpolitikájának a kárvallottjai. Ma Magyarországon kisebb a fogyasztás, mint a kormányváltáskor, a nem exportáló vállalkozások kevesebb vevőre találhatnak, mint 2010-ben. Ebben jelentős szerepe van az egykulcsos adónak, amely megnövelte a kis és közepes keresetűek adóját, 2012-ben 3,5 százalékkal csökkentve az átlagos reálbért.

Ennek eredménye, hogy kevesebb a munkahely is az intézményi statisztikák szerint, ezért szépíti a kormány a katasztrofális munkapiaci adatokat a közmunkával, amelyre már háromszor annyit költ, mint álláskeresési járadékra.

A kormány a haldokló vállalkozásokon is üt még néhányat: kötelező és értelmetlen kamarai regisztrációs díjat szed tőlük, online pénztárgépekbe kell beruházniuk, esetenként olyanokba, amelyek még nem is kaphatók, vagy épp a NAV honlapján is listázott vállalkozás nem szállítja le őket, inkább eltűnik a pénzzel együtt.

Elképesztő cinizmus, hogy Szatmáry Kristóf államtitkár ezek után azt nyilatkozta, hogy "a hazai gazdaságpolitika fontos célja a kkv-k több lehetőséghez juttatása".

Fordulat szükséges a gazdaságpolitikában, hogy újra levegőhöz jussanak a vállalkozások, és nőjön a piaci, valódi munkahelyek száma.

 

Budapest, 2014. január 2.

 

Tordai Bence képviselőjelölt,

az Együtt-PM szakpolitikusa