Együtt-PM: a Fidesz nem akar tisztán látni NAV-ügyben
2014.3.10.Az Együtt-PM véleménye szerint az, hogy a Fidesz nem vesz részt a számvevőszéki és költségvetési bizottság ellenőrző albizottságának szerdai, "a NAV-botrányról" szóló ülésén, az annak a bizonyítéka, hogy a kormánypárt nem akar tisztán látni az ügyben - közölte az MTI-vel kedden Scheiring Gábor.
kép forrása: www.pszaf.hu
Balla György, a Fidesz frakcióigazgatója egy a nap folyamán korábban kiadott közleményben azzal magyarázta a nagyobbik kormánypárt képviselőinek távolmaradását a parlamenti albizottság ülésétől, - ahol a tervek szerint Horváth András meghallgatását tervezték - hogy a volt adóellenőr bűncselekmények elkövetésével vádol másokat. Meglátása szerint ezért az igazságot bűnvádi eljárásban kell tisztázni, ami az ügyészség feladata. "Az ügyészség viszont nem a Parlamentben található" - közölte a fideszes politikus.
A választási szövetség színeiben politizáló független Scheiring Gábor erre reagálva cinikusnak nevezte a kormánypárti frakció érvelését. A politikai felelősséget a parlamentben kell vizsgálni, ebben az ügyben pedig az elmúlt három évben kormányzó, a részletekről már több éve tudó kormánypártoknak van politikai felelőssége - hangsúlyozza.
Az Együtt-PM politikusa kijelentette: akkor is részt vesznek a szerdai bizottsági ülésen, ha a Fidesz "szabotálja a határozatképességet".
Horváth András parlamenti albizottsági meghallgatásának terve a jobbikos Z. Kárpát Dániel vezette testületnek a parlamenti honlapon közzétett meghívójából derült ki.
A napirend szerint nemcsak Horváth Andrást, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) korábbi adóellenőrét hívták meg - aki szerint nagyobb hazai cégek és multinacionális vállalatok több mint ezermilliárd forint értékben csalnak adót, amihez kormányzati körök támogatásával az adóhatóság is asszisztál -, hanem a NAV más vezetőit, valamint Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert és elődjét, Matolcsy György jegybankelnököt is.
Az ellenőrző albizottság eddig mindössze egy hatperces ülést tartott tavaly februárban. Idén júniusban elmaradt a héttagú - négy kormánypártiból és három ellenzékiből álló - testület ülése, mivel csak a jobbikos elnök jelent meg.
Horváth András nyilatkozatai miatt az LMP parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, ehhez azonban nem gyűlt össze a szükséges számú aláírás. Az MSZP javasolta az egykori adóellenőr gazdasági bizottsági meghallgatását, míg a Párbeszéd Magyarországért a költségvetési bizottságba indítványozta meghívni Horváth Andrást.
A Népszabadság keddi számában azt írta, hivatali visszaélés és más bűncselekmények gyanújával feljelentéskiegészítést rendelt el a Fővárosi Főügyészség Horváth András feljelentése alapján.
Forrás: MTI