Áder eltévesztette a házszámot
2014.10.20. |Napirend előtt beszélt a parlamentben a köztársasági elnök az árvízi védekezés, a klímaváltozás problémája és általában a környezetügy fontosságáról. Az Együtt-PM szerint, a téma valóban kiemelt jelentőségű, Áder János azonban alighanem eltévesztette a napot, a házszámot és a címzettet: üzenetével és kritikájával a környezetvédelmet teljes mértékben ignoráló, ugyanakkor súlyos korrupciógyanúba keveredett Orbán-kormányhoz kellett volna fordulnia.
A magyar parlamenti szokásjog ismeri ugyan az elnöki felszólalást, ám ez rendkívül ritka: a megválasztás alkalmával elmondott beszédeket leszámítva Schmitt Pál például csak a lemondásakor, Áder pedig eddig mindössze egyszer, a választás után élt ezzel az eszközzel. Az Együtt-PM értékeli a köztársasági elnök igyekezetét: magunk is úgy véljük, hogy a vízbázisvédelem, az árvízi védekezés, a klímaváltozás megérdemli a rendkívüli figyelmet. Súlyos aránytévesztésnek és figyelemelterelési kísérletnek tartjuk ugyanakkor, hogy azon a napon, amikor az egész ország közvéleményét a hatalom csúcsáig érő kormányzati korrupció, és az arra adott amerikai válasz köti le, az államfő minderről tudomást sem véve olyasmiről szónokoljon, ami a jelenleg hatalmon lévőket egyáltalán nem érdekli.
Az Orbán-kormány vízbázisvédelem helyett – egyfajta választási ajándékként – az illegálisan fúrt kutak legalizálására tett javaslatot, az árvízvédelmet pedig a saját vízstratégiájának is ellentmondva a tervszerű megelőzés helyett közmunkások bevetésével, utólagos katasztrófavédelmi beavatkozással látja megoldhatónak. A klímaváltozással kapcsolatos elkötelezettségéről pedig mindent elmond, hogy nagyjából a stadionokra szánt költségvetés egy százalékát fordítja a családok energiahatékonysági beruházásainak támogatására, a klímaváltozás hatásaihoz alkalmazkodni képes kisléptékű mezőgazdaságot pedig tönkretenni igyekszik.
Ha Áder Jánosnak ezekben a témákban mondanivalója van, azt javasoljuk, hogy elsőként a kormányt keresse meg. Alkotmányos feladatai elől viszont nem térhet ki: az ő felelőssége, hogy őrködjön az államszervezet demokratikus működése fölött, és megtegye a megfelelő lépéseket, ha arról értesül, hogy az államhatalmat sűrűn átszövi a demokratikus kormányzást megkérdőjelező korrupció.
Budapest, 2014. október 20.
Szabó Rebeka, a PM elnökségi tagja,
az Együtt-PM szakpolitikusa